Urbanistyka w wykonaniu Szwedów

Skandynawia zdaje się zdecydowanie przodować w wymyślaniu nowatorskich rozwiązań, które są zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Dziś przedstawimy dwa szwedzkie osiedla, które powinny być dla nas wzorem do naśladowania.

Hammarby Sjöstad

To osiedle znajdujące się w Sztokholmie tuż przy jeziorze Hammarby. Powstało w miejscu starej dzielnicy przemysłowej, która bliska była wywołania istnej katastrofy naturalnej. Miasto zdecydowało się zainwestować w ten teren, wykorzystując do jego odnowienia jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Z tego powodu zaopatrzyli inwestycję w system solarny, który dba o wytwarzanie niezbędnej w budynku energii. Ocieplanie odbywa się z wykorzystaniem biomasy, a biogaz, powstały przy fermentacji ścieków, używany jest jako paliwo. Dodatkowo na dachu znajdują się specjalne systemy, magazynujące i wykorzystujące wody deszczowe. Szczególnie ciekawy wydaje się sposób, w jaki osiedle radzi sobie z generowanymi przez mieszkańców śmieciami – w jego pobliżu nie znajdziesz bowiem żadnych szpecących kontenerów na odpady. Okazuje się, że resztki wyrzucane są przez ludzi do specjalnych pojemników, znajdujących się wewnątrz budynków. Następnie zasysane są do specjalnych pomieszczeń, które znajdują się w odległości kilku kilometrów. Ich transport odbywa się z wykorzystaniem podziemnych rur. Koszt takiego osiedla to 500 mln euro, jednak wygenerowane przez nią zyski znacznie przewyższają tę kwotę.

Västra Hamnen

To druga bardzo ciekawa propozycja szwedzkiej urbanistyki. Osiedle to znajduje się w centrum Malmö. Tak jak Hammarby Sjöstad, ta dzielnica również powstała w miejscu kompletnie zaniedbanym, bo na terenie portu morskiego, będącego jednocześnie składowiskiem odpadów przemysłowych. Dziś na jego terenie znajduje się aż 3000 bloków i domków mieszkalnych. Jednak wygląd tych budynków różni się od typowych, surowych, skandynawskich budowli – tutejsze miejsce jest bardzo zróżnicowane pod względem kształtów i kolorystyki. Cały teren funkcjonuje z wykorzystaniem tylko odnawialnych źródeł energii. Ponadto na osiedlu znajduje się wiele kawiarni i restauracji z zapierającym dech w piersiach widokiem na morze.

Newsletter

Zaloguj się

Login:

Hasło: