Odpowiadamy za 467 tysięcy zgonów

Każdego roku ludzie przedwcześnie umierają z różnych powodów. Mogą to być wypadki, choroby cywilizacyjne, napady, a nawet po prostu czynniki środowiskowe. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród państw, które zatruwają atmosferę.

Raport nie kłamie

W Polsce rocznie umiera 47,3 tysięcy osób, z powodu zanieczyszczonej atmosfery. W skali rocznej jest to nawet 467 tysięcy. Największy problem stanowią pyły zawieszone, dwutlenek azotu oraz ozon troposferyczny. Wini się przede wszystkim przedsiębiorstwa, które chcąc zaoszczędzić pieniądze, wdrażają tańsze odpowiedniki technologii. Również często osoby przeprowadzające kontrole jakości sprzętu są przekupywane, by nie zgłaszały żadnych problemów. Stąd też często fabryki posiadają większą emisję zanieczyszczeń, niż pokazują wskaźniki oraz raporty z kontroli.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak duże znaczenie ma dla naszego zdrowia czyste powietrze oraz wolna od zanieczyszczeń atmosfera. Wspomniane pyły zawieszone powodują choroby oraz różnego rodzaju schorzenia układu krążenia i płuc. Mogą również powodować rozwijanie się komórek nowotworowych, występowanie zawałów serca, czy też zaburzenia rytmu.

Polska w czołówce

Według raportu zajmujemy czwarte miejsce w najbardziej zanieczyszczonych atmosferycznie państwach w Europie. Przed nami znajdują się tylko Włochy, Francja oraz Niemcy. Nie wini się tylko samych fabryk, ale i też instalacje przemysłowe oraz domowe. Wiele firm implementuje je w niewłaściwy sposób, co powoduje większą emisję pyłów zawieszonych, ozonu troposferycznego oraz dwutlenku azotu.

Podkreślane jest, że nie tylko ludzie cierpią z powodu wysokiego stopnia zanieczyszczeń w atmosferze. Również fauna i flora doznaje trwałych uszkodzeń, które na zawsze mogą wpłynąć na stan ekosystemu.

Na razie nie ma żadnych planów wprowadzenia nowych wytycznych dotyczących działania fabryk oraz wdrażania różnego rodzaju instalacji. Póki to nie nastąpi można tylko liczyć na więcej przedwczesnych zgonów.

Newsletter

Zaloguj się

Login:

Hasło: